Referanslardan bir büronun iyi olduğunu anlayabilir miyim?

Bir tercüme bürosu hakkında fikir edinmek için en iyi yöntemlerden biri büroya referans olan müşteri bireyler veya şirketlerle görüşmektedir. Bu görüşmeler aracılığıyla büroyla ilgili kapsamlı bilgi alınabilir, tabii ki referansların güvenilir olup olmadıkları konusunda da dikkatli olunmalıdır.

Referanslardan büroyla ilgili alınabilecek bilgiler çok çeşitli konularda olabilir. Örneğin; büroya bağlı çalışan yeterli sayıda çevirmen var mı, büro yeterli sayıda serbest tercümana ulaşabiliyor mu, büronun müşteriye sağladığı çeviriler her açıdan kaliteli mi, büro çevirileri geciktiriyor mu ve genel olarak büro her türlü konuda sorumluluk sahibi ve titiz mi? Bu sorulara müşteri ihtiyacına göre daha pek çok ekleme yapılabilir.

Referanslar dışında bir büro hakkında sağlıklı bilgi edinmenin çok fazla yolu yoktur. Belki internet araştırması bu konuda yardımcı olacaktır, fakat internette büronun kendi sitesine rastlamak daha olasıdır ve bu sitede de kendisiyle ilgili yalnızca yüzeysel bilgiye erişebilir, müşteri bakımından nasıl bir büro olduğunun bilgisine ulaşmak yalnızca referanslar yoluyla mümkündür.

Posted in: