Tercüman Maaşları 2016

Tercüman Maaşları 2016 Ne Kadar? Tercümanlar ne kadar maaş alır? Çevirmen maaşları ne kadar? Mütercim Tercüman Maaşları ne kadar? Bu yazımızda bu konuları ele alacağız devamını okuyunuz.

Tercümanların maaşları iki türe ayrılmaktadır. Bunlar serbest tercüman maaşları yani freelance tercüman maaşları ve sabit bir yere bağlı çalışan yani büroda ya da başka bir kurumda stabil olarak çalışan tercüman maaşlarıdır.

Bir yere bağlı olarak çalışan tercümanların aldığı maaş sabit maaştır. Serbest olarak çalışan tercümanlar ise çevirdikleri oranda maaş alırlar. Sabit maaşlar veya serbest olarak çalışıldığında çevirilerden kazanılan maaşlar da farklılık göstermektedir.

Bir tercümanın sabit maaş alarak çalışabileceği yerler çok çeşitlidir. Öncelikle yaptığı iş alanı yazılı çeviri olabilir, sözlü çeviri olabilir ya da hem yazılı hem sözlü çeviri olabilir. İkinci olarak iş yeri değişiklik gösterebilir. Örneğin, dış işleri ya da adalet sarayında çalışıyorsa oldukça yüksek bir brüt maaşla işe başlarlar. Diğer bir örnek olarak, futbol kulüplerinde tercüman olarak çalışabilir. Futbol kulübü ne kadar büyükse, aldığı maaş da o kadar fazla olacaktır. Üçüncü örnek olarak, şirketlerde tercüman olarak çalışabilir. Yine aynı şekilde şirket ne kadar büyükse aldığı maaş da o kadar fazla olur. Dördüncü örnek olarak, çeviri bürolarında çalışabilirler. Çeviri bürosunda maaş durumu yine çeviri bürosunun gelir ve giderlerine göre belirlenecektir. Beşinci örnek olarak, otellerde çalışabilirler ve yine otelin büyüklüğüne göre, müşteri yoğunluğuna göre maaşı belirlenecektir.

Serbest tercümanın maaşı ise sabit maaş alan bir tercümana göre çok daha değişkendir, fakat sabit maaş alan tercüman ne kadar çalışırsa çalışsın aynı ücreti alırken, serbest tercüman kendi işini profesyonel bir şekilde yönetebilirse ve gayretliyse istediği oranda ücreti kazanabilir. Bu şekilde bir ay çok çalışıp diğer ay dinlenebilir ya da her ay stabil bir şekilde çalışmayı düşünerek kendisi için planlı bir çeviri düzeni kurabilir. Dolayısıyla ne kadar maaşı ne zaman alacağı tamamen kendi kararı ve çabasının sonucunda belirlenir.

Peki serbest tercüman neye göre maaş alır?

Yazılı çeviri yapıyorsa karakter başına veya sayfa başına ücret alacaktır. Müşteriyle ortak bir fiyat belirlemek için piyasadaki ücretlerin nasıl olduğunu az çok bilmesi gereklidir. Sözlü tercüme yapıyorsa da yine piyasa hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Sözlü tercümanlar da toplantı başına ya da sözlü çeviri yaptığı etkinlik neyse her etkinlik başına ücret alır.

Sonuç ve Özet

İki tür tercüman için de yıllık ortalama belirli bir maaş olması imkansızdır, zira yukarıda sayılan iş olanakları ve bu iş olanaklarına bağlı iş yerlerinin durumları ortalama ortak bir maaş belirlenmesini imkansız hale getirmektedir. Dolayısıyla tercümanlar maaşlar hakkında ancak iş arama esnasında bilgi sahibi olabilirler. Merak ettiğiniz soru,sorun,görüş ve önerilerinizi lütfen yorum kısmında belirtiniz 

Bi önceki yazımızda Tercümanlık Mesleğinin Gereklilikleri konusunu ele aldık okumanızı tavsiye ediyoruz.

Posted in: