Tercümanın ek iş yapma imkanı var mıdır?

Tercümanın ek iş yapma imkanı çalışma koşullarına ve elindeki iş miktarına bağlıdır. Serbest tercüman olup sürekli iş bulamayan veya başka işler yapmak isteyen bir kişi ek tercüme işleri veya başka işler (özel öğretmenlik, turist rehberliği gibi) yapabilir. Bir yere bağlı olarak çalışan bir tercümanın normal koşullarda aylık ona yetecek kadar parayı kazanıyor olması ve düzenli iş alıyor olması gerekir. Bir yere bağlı çalıştığı halde kendisi için gerekli hayat koşulları sağlayamıyorsa, zaten mevcut olarak yoğun olan iş akışında ek iş aramak yerine yeni bir iş araması çok daha mantıklıdır.

Bir tercüman için ideal ek işler yine dille ilgili olan ve uzun süreli olmayan işlerdir. Bunlar içinde uluslararası bir fuarda görevli olmak, özel kurs vermek, turist rehberliği yapmak gibi yabancı dil bilmeyi gerektirecek ve devamlı olmayacak işler örnek olarak verilebilir.

Tabii ki bir tercüman için ideal olan tek bir meslek alanına yoğunlaşıp o alanda kendini geliştirmesi ve yalnızca o alanla ilgili işler yapmasıdır. Mesela yazılı tercümansa sadece yazılı tercümanlığa, sözlü tercümansa sözlü tercümanlığa, turist rehberiyse turist rehberliğine odaklanmak mesleki gelişim ve kişisel rahatlık için en idealidir.

Posted in: