Tercüme Bürosu Seçme Konusunda 3 İpucu

Projeniz için çeviri hizmeti seçerken şunlara dikkat edilmesi gerekir; çeviri anlaşılan zamanda tamamlanmalıdır, doğru bir şekilde ücretlendirilmelidir ve kaliteli olmalıdır. Çeviri hizmeti için ister bir tercüme bürosu, isterseniz de serbest tercümana gidin, aşağıdaki unsurları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız:

1)    Çeviri Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Bazı tercüme büroları çeviri ücretine sayfa sayısına göre, bazıları satır sayısına göre, bazıları da karakter sayısına göre karar verirler, fakat çoğu büro / çevirmen çeviri ücretini kaynak metindeki kelime sayısına göre hesaplar. Bazense ücretlendirme daha da karışık hale gelir, çünkü ücretlendirme aynı zamanda hedef dil üzerinden yapılabilir; fakat böyle bir durumda çeviri yapılmadan önce sadece tahmini bir fiyat verilir ve nihai ücret çeviri bittikten sonra öğrenilir. Aynı zamanda en son aşamada KDV ve redaksiyon ücretleri eklenebilir, bu da nihai ücretin artmasına neden olur.

2)   Kalite

Özellikle de hedef dili bilmiyorsanız çevirinin kalitesini değerlendirmek her zaman kolay olmayabilir, fakat bu değerlendirmeyi yapmak imkansız da değildir. Kalite değerlendirmesinde aşağıdaki unsurları göz önüne alabilirsiniz:

*  Tercümanın nitelikleri
*  Tercümanın tecrübesi ve ilgili sektörde uzmanlığı olup olmadığı
*  Tercüman ana dilinde mi çeviri yapacak?
*  Çevirinin redaksiyonu yapılacak mı?

3)   Teslim Zamanı

Tercümana çeviri için standart bir süre vermek en iyisidir, böylece tercüman çevirisini kontrol etmek için vakit bulabilir. Bir çeviriyi acele istediğinizde büro ya da tercüman ücrette artış yapabilir, fakat teslim zamanını normal standartlara göre belirlediğinizde çeviriniz hem kaliteli olur, hem de ücret sabit kalır.

Hızlı çeviri istemenizin diğer bir dezavantajı da, çeviriniz birden fazla tercüman tarafından yapılabilir ve böyle bir durumda çevirinin dilinde farklılıklar gözlemlenebilir.

Ekstra İpucu: Esneklik

Tercüme bürosu işi teslim ettikten sonra sizden geribildirim isteyip memnun olup olmadığınızı öğrenmeye çalışıyor mu? Müşteri geribildirimine göre işlerinin işleyişinde değişiklik yapmayı göze alabiliyorlar mı?

Müşteri geribildiriminin değerlendirilmesi, çeviri sağlayan kişi veya kurumun gelişmesi için oldukça önemlidir.

Posted in: