Yabancı Dil Okuyanlar Nasıl Formasyon Alır

Formasyon almak Fen Edebiyat Fakültesi’nde eğitim görenler için oldukça önemlidir. İleride devlette öğretmenlik yapmak için gerekli olan formasyonun dersleri Fen-Edebiyat fakültesindeki derslerden sonra oldukça sıkıcı gelse de formasyon ileride oldukça işe yarayabilecek bir şeydir. Devlette öğretmen olarak çalışmaya yaklaşmanın sondan ikinci adımıdır. Mezun olduktan sonra da alınabilir ancak mezunlar için prosedürler ve kontenjanlar oldukça değişir ve zorlaşır.

Bu konuda en iyi üniversite de Marmara’dır. Normal üniversitelerden iki- üç kat fazla formasyon öğrencisi kabul eder. Formasyon dersleri genelde haftada iki gün 17.00-20.00 arasında verilir ve öğrenciler- yeni öğretmen adaylarından her derse katılımları beklenir. Formasyon dersleri öğretmenlik bölümlerinin hızlandırılmış halidir.

Temel dersler çok yoğun ve hızlı bir şekilde verilir.  Dersler genellikle Eylül ayında başlar. Formasyon alabilmek için mezun iseniz bazı şartlar gerekmektedir ve ortalamanızın tutması gerekir. Hala eğitim görüyor iseniz formasyon alabilmeniz kişi sayısına ve yine ortalamanıza bağlıdır ancak hala eğitim görenler için %75 mezunlar için ise %25 kontenjan açıldığından hala eğitim görüyor olanlar bu konuda daha şanslıdır. Ayrıca formasyon alabilmek için ikinci öğretimin ödediği harcın iki katını ödemeniz gerekmektedir bu da tam olarak 2.054 TL’ye denk gelmektedir ve iki taksit halinde ödemeniz beklenmektedir. En azından Marmara Üniversitesi için durum böyle.

Posted in: