Yabancı Dil Okuyorum Hangi Bölümü Tercih Etmeliyim

Genellikle yabancı dil bölümü lisede, diğer bölümlere girmeye puanı yetmeyenlerin girdiği bir bölüm olarak görülüyor.  Ne var ki yabancı dil bölümleri üniversitede her zaman en kaliteli bölümler arasında yer almıştır. Yabancı dil sevmeden okunmayacağı gibi üniversitede en düşük puanlı bölüm okunsa bile bir en az bir yabancı dil bilmenin avantajı vardır.

Yabancı dil bölümü daha çok özel sektörle bağlantılı olmasına rağmen, öğrencilerin büyük bir çoğunluğu öğretmenlik seçmektedir. Bu durum öğretmenlik bölümlerinin puanını arttırmaktadır. Nitekim yabancı dili seven bir insan dille daha çok haşır neşir olacağı bir bölüm seçmeleri daha doğru olur. Üniversitede rahat bir okul hayatı sürmeyi isteyenler için öğretmenlik bölümleri biçilmiş kaftan Örn: İngilizce Öğretmenliği. Lakin, diğer bölümler kişiyi daha çok geliştirmekle kalmayıp, mezun olduktan sonra daha iyi standartlarda çalışmasına olanak sağlar.

Eğitim fakültesi  üniversitede her zaman rahat bir ortamdır. Fen-edebiyat fakültesi ise dilin daha çok içine girmeyi sağlar. Turizm bölümleri kişiyi teori alanında yetiştirmese de pratik alanında çok iyi bir şekilde yetiştirip, turizm sektöründe çok güzel işler bulunmasını sağlar.

Lisede yabancı dil okuyanlar, üniversiteden çok mezun olduktan sonra nasıl bir hayat sürmek istediklerini düşünmeleri gerek. Yabancı dilde, yüksek puan-düşük puan gibi bir rekabet yok. Dil bölümünden mezun olan biri zaten bir yabancı dil bildiğinden dolayı her halükarda iyi işler yapabilir. Asıl bilmeleri gereken şey ise kendilerini nasıl geliştirip, nerde, ne şekilde çalışmak istedikleridir.

Posted in: