Yeminli Tercüme

YEMİNLİ TERCÜME ( Yeminli Çeviri )

yeminli-tercumeYET Çeviri, birçok dilde yeminli tercüme hizmetini uzman tercüman kadrosu ile sunmaktadır. İstanbul’un birçok merkezinde noterler ile anlaşma yaparak hızlı bir şekilde belge teslim edebilen tercüme büromuz ayrıca ücretsiz kurye ve kargo hizmetleri ile gerektiğinde yeminli tercüme yapılan belgeleriniz aynı gün adresinize teslim edilebilmektedir. Yeminli tercümenin hassasiyetinin bilincinde olan bir tercüme bürosu olarak YET Çeviri Ltd, yapılan her yeminli çeviriyi uzman editörlerine kontrol ettirerek sıfır hata oranı ile uygun fiyatlarla çözüm ortaklarına ve müşterilerine sunmaktadır.

 

100

Çevirisi yapılan belgelerinizin, kimi durumlarda yasal geçerlilik kazanması için “yeminli tercüme” olması gerekmektedir. Yeminli çeviri (yeminli çeviri de aynı anlama gelmektedir): Yeminli tercüman tarafından kaynak dilden hedef dile, aslına uygun olarak tercüme edilmiş, çeviriyi yapan tercüman tarafından imzalanmış ve mühürlenmiş çevirilerdir. Birde Yeminli tercüman vardır. Yabancı dil bilgisini belgelerle ibraz edebilen, noterler tarafından hazırlanan yemin zabtını imzalayan tercümanlara verilen isimdir. Tercüman imzaladığı zabıt ile aslına uygun çeviri yapacağını dair taahhütte bulunmaktadır. Altına imza attığı belgenin sorumluluğu yeminli tercümana aittir. Yasal olarak, yeminli tercümanların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması zorunludur. Yeminli tercümanın herhangi bir noterde yemin zaptının bulunması, tercümanın imzasının diğer noter tarafından da tanınacağını anlamına gelmez.

 

100

Belgenin niteliği ve belgenin teslim edileceği kuruma göre değişiklik göstermekle birlikte; büyükelçilik, mahkeme, üniversite gibi resmi kurumlarca istenen belgelerde, yeminli tercümanın imzası aranmaktadır. Yurtdışına çıkacak belgelerin resmi olarak tanınması için öncelikle belgenin içeriği yeminli tercüman ile çevirisi yapılır ardından ilgili noterlikte tasdik ettirilir ve bazı durumlarda noter onaylı çevirinin noterin bulunduğu kaymakamlık ya da valilikçe Apostil tasdiki gerekebilir. Yine belgenin niteliğine ve verileceği kuruma göre sadece yeminli tercümanın kaşe ve imzası da belgelerin geçerliliği için yeterli olabilmektedir.

 

Yeminli Tercüme Fiyatları

100
Tercüme şirketimiz tarafından yapılan yeminli tercümeler, noter tarafından yemin zaptı olan tercümanlar tarafından yapılmaktadır. Yeminli tercümeler önce tercüman daha sonra gerekli ise noter tarafından onaylanmaktadır. Yeminli tercüme fiyatları diğer yapılan tercüme fiyatları ile aynıdır. Çeviri şirketimiz tarafından yapılan yeminli çevirilerde, yeminli tercüme fiyatının değişken unsuru noter ücretleridir. Yeminli tercüme fiyatları diğer tercüme fiyatlarında olduğu gibi karakter sayımı yapılarak belirlenmektedir. Şirketimiz tarafından verilen yeminli tercüme fiyat tekliflerine noter ücretleri dahil edilmemiş olarak verilmektedir. Dilendiği takdirde noter işlemlerinin de dahil olduğu yeminli tercüme fiyat teklifi hazırlanır ve noter işlemleriniz herhangi bir ücret talep edilmeden tarafımızca takip edilebilir.
 

Yeminli Tercüme Bürosu

100
Noter onayı ya da apostil gerektiren yazılı belgeler noter yeminli ve alanında uzman çevirmenlerimiz tarafından çevrilir ve çevirinin tamamlanmasının ardından resmi onaylar bizim tarafımızdan yapılır ve kurye ile müşteriye iletilir. Pasaport, Diploma, Kimlik, İkametgâh Senedi, Resmi Yazışmalar, Savcılık Belgeleri, Transkriptler, Sertifikalar, Öğrenci Belgeleri, Sözleşmeler, İhale Dosyaları, Şartnameler, Banka Raporları, Finans Raporları, Kalite Belgeleri, Patentler, Hastane Raporları ve Araştırma Raporlarının tercümesi Yet Tercüme Bürosu tarafından yapılmaktadır.

 
 

Yeminli Tercüme Yeminli Tercüman İlişkisi

100
Genelde nüfus cüzdanı, diploma, iş sözleşmeleri ve pasaport gibi resmi evraklarda gerek olan yeminli çeviri, yeminli tercüman tarafında çeviri işi yapılmış ve altına o tercümenin orijinaline sadik kaldığını onayladığı kasesini bastığı ve imzaladığı tercüme şeklidir. Yeminli tercüman olabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinde mezun olmak gerektiği gibi dile hakim olduğunu ispatlar belge ile de yeminli tercüme yapmak isteyenler noterden onay alması gerekmektedir.

Yapılan yeminli tercüme ayrıca noter tarafından da onaylanmaktadır. Bu tür onaylı tercümelere noter onaylı yeminli tercüme de denmektedir. Yeminli tercümanlar tercüme bürolarında çalışabileceği gibi freelance olarak da iş alabilirler. Fakat gerek iletişim sorunlarından gerekse freelance tercümanların tek dilde yeminli olmalarından dolayı kurumsal anlamda çalışan firmaların yeminli tercüme işlerinde devamlılık sağlaması için yeminli tercüme bürolarını tercih etmeleri kaçınılmaz olmuştur.